Forex Haberleri

Tarih: 15 Şubat 2018

0

4,72 ile Rekor Tazeleyen Euro ABD Sonrası Geriledi

Euro/TL en son 22 Ocak tarihinde 4,7261 seviyesini görmüştü. Bu sabahki işlemlerde 4,7267’ye fırlayan kur tarihi rekorunu tazeledi. Bugün piyasaların odağında yer alan en önemli konu ABD’de açıklanacak olan enflasyon rakamlarıydı. Saat 16:30’da açıklanan veriler sonrasında dolar yükseldi, Euro ve borsa düşüşe geçti.

Euro kuru 4,72 ile tarihi zirveyi gördükten sonra geriledi. Saat 17:15 itibariyle 4,6982’den işlem görüyor.

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme, 2017 yılının sonundaki sağlam büyüme hızını korudu. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre; bölge ekonomisinde ekonomik büyümenin yılın dördüncü çeyreğinde %0,6 ile beklentilere paralel yönde geldiği bildirildi.

Dolar/TL ABD enflasyon verileri sonrasında 3,82’nin üzerini gördü.

ABD enflasyonu Ocak ayında piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; TÜFE’de %0,5 artış meydana geldi. Yıllık bazda ise %2,1 artış meydana geldi.

Çekirdek TÜFE aylık %0,3, yıllık %1,8 oranında yükseldi. Dolar, ABD sonrasında 3,79’lardan 3,82’ye fırladı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, söz konusu veriler sonrasında %0,31 yükseldi.

Piyasaları terse çeviren ABD TÜFE verileri sonrasında, Borsa İstanbul negatif seyretti.

Güne 115.328 puandan başlayan BIST 100 Endeksi, ABD’den gelen veriler sonrasında yönünü eksiye çevirdi. Satış işlemlerinin yoğunlaştığı Borsa İstanbul şu dakikalarda 113.649 puana kadar inmiş durumda.

Enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, FED’in faizleri daha hızlı yapacağı yöndeki beklentiyi artırdı.

Analistlerin değerlendirmesine baktığımızda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri daha hızlı bir şekilde artıracağı ve 21 Mart tarihinde yapılacak olan toplantıya kadar doların pozitif, hisse senetlerinin negatif yönde seyredeceği yönünde tahminlerin ağırlıklı olduğunu görmekteyiz.

Kaynak: Paratic.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑